Fotoğraf
Scanograph
Yazılar | Anlatımlar
Özgeçmiş
 
Ş. Uğur OKÇU | Özgeçmiş
 


Ş. Uğur Okçu Makine Mühendisi ve daha sonra Gemi Makineleri İşletme Mühendisi oldu.
15 sene Gemi Makineleri İşletme Mühendisi olarak çalıştı.

87 ülkeye gitti. 3 sene Nijerya'da kaldı. DENSAN Denizcilik A.Ş. ye ait M/T BENSAN (Acid Tanker), M/T DENSAN (Acid Tanker), M/T GÜN (Chemical Tanker), M/V NECAT-A (Bulk Carrier) ve GÜNGEN Denizcilik A.Ş. ye ait M/T OTTOMAN (Chemical Tanker) gemilerinde çalışmıştır. Halen Gemi Baş Mühendisi (Marine Chief Engineer), İş Sağlığı ve İş Güvenliği MÜhendisi ve Fotoğrafçı olarak çalışmaktadır.

1990 yılında fotoğraf çekmeye başladı. 1991 yılında tüm fotoğraflarını kendi çektiği, Türkiye / Alanya Antalya Kılavuzu' nu 4 ayrı dilde yayınladı.

1993 yılında AFSAD 'a (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği), 1995 yılında FSK Fotoğraf Sanatı Kurumuna, 1996 yılında FOTOGEN Fotoğraf Sanatı Derneği'ne üye oldu. Ayrıca 1996 yılında, sanatsal çalışmalar içerisine oturtulmak istenilen her türlü sınıra karşı tavır olarak, 10 fotoğrafçı arkadaşı ile birlikte SFG Sınırtanımaz Fotoğrafçılar Grubu'nu kurdu. Mavi Piramit 7557 Fotoğraf Grubunun da kurucusudur. GESAM ( Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği ) üyesidir.

1993 Yılında fotoğraf tekniği üzerine başlattığı çalışmalarını, fotoğraf makinesinin mekanik kısmında değişiklikler yaparak “Scanograph” adını verdiği fotoğraf tekniğini üreterek sonuçlandırdı. Teknik değişiklikler yaptığı bu fotoğraf makinesine Scanograph (grafik tarama) adıyla Türk Patent Enstitüsünden Faydalı Model Patenti aldı. Bu adı aynı zamanda bu teknikle çekmiş olduğu fotoğraflara da verdi.

Scanograph tekniğini kullanarak ürettiği fotoğraflardan oluşan "Movement" başlıklı ilk kişisel sergisini 14 Kasım 1995 tarihinde İFSAK 11. İstanbul Fotoğraf Günlerinde gerçekleştirdi. . Bu sergi daha sonra sırasıyla, bir kez Ankara'da, bir kez İzmir'de ve bir kez d e İstanbul'da tekrarlandı. Ayrıca bu teknikle çekilmiş fotoğraflardan oluşan diğer bir sergisi, PAN HORAMA (Finlandiya) yoluyla İtalya, Belçika ve Finlandiya'da gerçekleştirildi. Sınırtanımaz Fotoğrafçılar Grubu tarafından hazırlanan karma fotoğraf sergilerine katıldı. Ersin Alok, Ayhan Erolgil, İzzet Keribar, Cengiz Karlıova ile birlikte "5 Türk Fotoğrafçısı" Fotoğraf Sergisini 1997 yılında İstanbul Exclusive Sanat Merkezi'nde açtılar. Türkiye'nin ikinc i sanal fotoğraf sergisi olan “Movement” ve “5 Türk Fotoğrafçısı” sergileri sürekli olarak Internette sergilenmektedir.

1998 yılının ikinci yarısında, SİNESTEZİ ile SCANOGRAPH fotoğraf tekniğini birleştirerek, Iron Butterfly grubunun IN-A-GADDA-DA-VIDA adındaki Rock Müzik parçasının bateri solo bölümünün 2 dakika 46 saniyelik aralığının fotoğrafını, 135 mm lik slide film (slide ölçüleri 24 mm * 640 mm) ku llanarak çekti
1999'da (İstanbul) Kaya ÖZSEZGİN'in yazdığı "Türk Plastik Sanatçıları" (Ansiklopedik Sözlük) kitabunda yer aldı. (Yapı Kredi Yayınları - S:355 - 356)

1999'da Çağdaş Türk Sanatından bir kesit kitabında yer aldı. (GESAM Türkiye Güzel Sanat Eseri Sahipleri Meslek Birliği - S: 186)

1999'da Engin Özendes'in hazırladığı "TÜRKİYE'DE FOTOĞRAF" kitabında iki sayfa ile yer aldı. (Tarih Vakfı Yayını - S:292-293)

2000'de FSK Fotoğraf Sanatı Kurumunun yayınladığı Fotoğraf Albümünde 2 sayfa ile yer aldı.
Türkiye'nin ilk SANAL FOTOĞRAF dergisi FOTOGRAFYA 'nın fikir babası ve kurucusudur. Internet servis sağlayıcısı olan AdaNET’in fotoğraf editörlüğünü de yürüten ve Moda fotoğrafları çeken Uğur Okçu 'nun ilk MODA Katalogu Ci-Winter koleksiyonu adı altında 1998 yılında yayınlanmıştır. Bu koleksiyona ait fotoğraflar, MEN’S CLUB dergisinin, Pakistan baskısı Volume 9, Number 3 & 4 sayısında yayınlandı.
 

 
 

Subscribe to Fotografya

 

Anasayfa          |          İletişim          |          Giriş Sayfam Yap          |          Sık Kullanılanlara ekle          |         Gizlilik İlkeleri
 

  Toplam Ziyaretçi Sayısı : 767585